22 marca 2015

Dlaczego wszystko na naszych talerzach ma żółty kolor?

Żółty kolor towarzyszy nam w kuchni już od dłuższego czasu. Właściwie wszystko zaczęło się od książki "Autyzm bez łez" państwa Radomskich. Przeczytałam ją w ramach mojej pracy w przedszkolu, gdzie byłam terapeutką- i zrobiła na mnie spore wrażenie. Przede wszystkim zachwyciłam się skrupulatnością, z jaką rodzice dziewczynki z autyzmem przygotowywali codzienne posiłki w ich diecie, która miała za zadanie wyeliminować zachowania autystyczne i oczyścić organizm. Była to prawdziwie rygorystyczna dieta, i to nie na kieszeń przeciętnego człowieka- prawda jest taka, że wszystko, co zdrowe i "ekologiczne" jest o wiele droższe i trudniej do tego dotrzeć- my z mężem dopiero poznajemy tajniki zdrowego odżywiania, stosując pewne zamienniki albo wykluczając niektóre produkty z naszej kuchni. Wszystko robimy stopniowo i bez żadnego przesadyzmu, żeby przyzwyczajać organizm do zmian- ale nie odmawiamy sobie także czasem "niezdrowego" jedzenia, bo naszym zdaniem wszystko jest dla ludzi, tylko z umiarem. "Żółty proszek" towarzyszy nam jednak niemal od samego początku, a jest nim kurkuma.


Kurkuma jest starożytną przyprawą pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej, używaną od pradawnych czasów jako barwnik i przyprawa. Uprawiana jest głównie w Bengalu, Chinach, Tajwanie, na Sri Lance, Jawie, w Peru, Australii i zachodnich Indiach. Kurkuma jest jedną z najtańszych przypraw, a jej wykorzystanie sięga 4000 lat wstecz.

Kurkuma jest kłączem lub podziemną łodygą rośliny podobnej do imbiru. Zazwyczaj dostępna jest mielona- w postaci jasno-żółtego proszku. Proszek ten zachowuje swoje właściwości barwiące nieskończenie długo, jednak jego smak wietrzeje z biegiem czasu. Kurkuma jest najlepiej przebadaną rośliną pod względem właściwości zdrowotnych. Jest łagodna dla przewodu pokarmowego, pobudzająca i wiatropędna. W Malezji jest bazą dla maści antyseptycznej, dobrze działa na zakażenia generujące ropę. Wspomaga gojenie się ran, a także redukuje cholesterol.
Według najnowszych badań kurkuma jest jedną z najlepszych substancji przeciwrakowych, wyszukuje komórki rakowe modyfikując ich DNA przez co doprowadza do ich zwalczania. Ludzie, którzy jedzą duże ilości tej przyprawy, rzadziej chorują na raka. Woda kurkumowa stosowana jest w celu osiągnięcia "złotej cery".


My używamy kurkumy na co dzień. Sypiemy ją praktycznie do wszystkiego: do zupy, do sosu, do makaronu, do ryżu, do jajecznicy, do panierki, do spaghetti, do sałatki... Przyzwyczailiśmy się już do tego, że każde nasze danie zabarwione jest na żółty kolor- a smak kurkumy jest dla nas na tyle delikatny, że w chwili obecnej już praktycznie niewyczuwalny- stosowanie przez nas kurkumy nie ma na celu dodania walorów smakowych potrawie- kierują nami tylko i wyłącznie jej właściwości zdrowotne i przeciwzapalne dla organizmu. Czy to na pewno coś daje? Tego nie wiemy. Jeśli jednak można w taki prosty sposób wspomóc zdrowie- my jesteśmy pierwsi. Do czego i Was zachęcamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz